13 marca 2018

Wady i zalety ogrzewania domu pelletem

Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Do niedawna paliwem tym swoje domy ogrzewali głównie mieszkańcy Europy Zachodniej. Od pewnego czasu pellety cieszą się jednak coraz większą popularnością również w Polsce. Co o tym zadecydowało?

Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Do niedawna paliwem tym swoje domy ogrzewali głównie mieszkańcy Europy Zachodniej. Od pewnego czasu w Polsce możemy zaobserwować zwiększające się zainteresowanie tym właśnie paliwem. 

Wysokiej jakości pellet jest wytwarzany z czystych odpadów drzewnych bez sztucznych dodatków. - Naturalne składniki i niska emisja spalin sprawiają, że paliwo to uznawane jest za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych.

Pellet sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie brakuje przyłącza do gazu ziemnego. Co więcej, paliwo to w porównaniu choćby z węglem jest dużo „czystsze”. Łatwiej jest przecież usunąć kurz drzewny niż pył węglowy. Do tego dochodzi jeszcze niewielka ilość ( do 0,7 proc.)  popiołu powstającego w procesie spalania, którego można później użyć np. do użyźnienia gleby na działce

O stale rosnącej popularności pelletu w dużej mierze decyduje także wygoda użytkowania. Zwykle jest on pakowany w niewielkie, 15-kilogramowe worki, co ułatwia transport i składowanie. - Materiał ten wymaga też stosunkowo niewielkiego zaangażowania ze strony użytkownika. W zależności od wielkości zasobnika piec na pellet może bowiem pracować bezobsługowo nawet do kilku tygodni, co pozwala na ogrzewanie domu także w trakcie dłuższej nieobecności mieszkańców.

Co ciekawe, w przypadku nowszych kotłów cały proces może być sterowany zdalnie, za pośrednictwem podłączonego do internetu komputera lub telefonu.

...i kilka minusów

Jak każdy rodzaj paliwa, także pellet ma swoją wadę. Przede wszystkim materiał ten spala się wyłącznie w przeznaczonych do niego kotłach i piecach. Oprócz tego, przejście z ogrzewania drewnem lub węglem wiąże się też z dość dużymi kosztami początkowymi.

W sezonie grzewczym bardzo trudno jest z dostępnością pelletu. Powodem jest stale rosnące zainteresowanie. Najlepiej w opał zaopatrywać się wiosną, latem kiedy cena jest niższa i nie ma problemu jego dostępnością. 

W większości wypadków to inwestycja, która szybko się zwraca. Statystycznie oszczędności wynikające ze zmiany rodzaju stosowanego paliwa na to najbardziej ekologiczne pojawiają się już po drugim sezonie grzewczym.

 

źródło: dom.wp.pl