14 marca 2018

Czym jest pellet i jak powstaje

Pellet to paliwo przyjazne dla środowiska i jednocześnie łatwe w transporcie, magazynowaniu i dystrybucji. Charakteryzuje je niska zawartość wilgoci, popiołów i substancji szkodliwych dla środowiska.

     Pellet powstaje poprzez prasowanie surowca pod wysokim ciśnieniem, bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących. Podstawowym surowcem do produkcji peletu są odpady drzewne z tartaków, zakładów przeróbki drewna oraz leśne odpady drzewne (trociny, zrębki, wióry). Technicznie możliwe jest również wykorzystanie roślin energetycznych i odpadów rolnych. Wzrost energetycznego wykorzystania peletu stanowi dużą szansę dla zwiększenia wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii w Europie. Pellet jest paliwem nadającym sie do wykorzystania zarówno w grzewczych instalacjach indywidualnych jak i systemach ciepłowniczych. Doskonale nadają sie do wykorzystania w małych instalacjach, takich jak kotłownie lub kominki w domkach jednorodzinnych.

 

     Pellet to paliwo przyjazne dla środowiska i jednocześnie łatwe w transporcie, magazynowaniu i dystrybucji. Charakteryzuje je niska zawartość wilgoci, popiołów i substancji szkodliwych dla środowiska oraz wysoka wartość energetyczna.

 

     Pellet cieszy się rosnącym zainteresowaniem, głównie z uwagi na wygodę stosowania tego biopaliwa.  Pellet może poprawić bezpieczeństwo energetyczne Europy i obniżyć poziom szkodliwych emisji.